Styl i szyk!

Stopy – jakie są najczęściej występujące schorzenia dotykające tej części ciała oraz w jaki sposób zagwarantować sobie o ich zdrowie?

stopy
Człowiek musi być świadomym tego, że jego organizm to system naczyń, które są ze sobą wzajemnie połączone i schorzenie jednego organu może mieć znaczący wpływ na działanie pozostałych części ciała. Stopy to zazwyczaj ten obszar, któremu kategoryczna większość osób poświęca niewiele uwagi. To poważny błąd, gdyż ich zdrowie ma ogromne znaczenie dla sprawności ruchowej konkretnej osoby. Jednym z często spotykanych schorzeń, które dotykają stóp są haluksy, czasami spowodowane zakładaniem źle dobranego obuwia. Niestety, w przypadku zmian zaawansowanych konieczna jest operacja haluksów, jako że stopy są na tyle zniekształcone, że utrudniają noszenie zwyczajnego obuwia.

stopy
Autor: Joy Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie na szczęście operacja haluksów jest łatwiejsze, a im wcześniej się je zacznie, tym większe są szanse powodzenia, dlatego jeżeli zaobserwuje się jakiekolwiek zmiany, koniecznie trzeba natychmiast udać się do lekarza. Ponadto, stopy bardzo często bolą od zakładania nieprawidłowo dopasowanego obuwia. Wygodne buty, świetnie wyprofilowane i wyprodukowane z tworzyw najwyższej jakości to absolutna podstawa. Kobiety powinny szczególnie uważać na częste noszenie butów na wysokim obcasie. Specjaliści zalecają, by wybierać obuwie na szerszym słupku, a nie cienkiej szpilce.

Dużo osób boryka się z problemem odcisków, które przeważnie pojawiają się w rezultacie zakładania niewygodnych, jeszcze nierozchodzonych butów bądź butów, które nie są stosownie dopasowane. W takich przypadkach wskazane jest wykorzystywanie znakomitej jakości plastrów, które ochronią uszkodzoną skórę, minimalizując w ten sposób problematyczne dolegliwości bólowe. Ponadto, oferowane na dzisiejszym rynku plastry niekiedy przyspieszają gojenie się odcisków. Jeśli więc ma się w planach założenie nowych bytów, wskazane jest się w nie zaopatrzyć (zerknij).

stopy
Autor: Lioven
Źródło: Lioven

Stopy wymagają ponadto prawidłowej pielęgnacji, szczególnie jeżeli daną osobę dotyka problem pękających pięt. W takich sytuacjach konieczne jest regularne ścieranie martwego naskórka za pomocą specjalnych tarek do stóp oraz kremowanie skóry na stopach. Działanie kremu zostanie wzmocnione, jeśli na noc założy się na pokryte kosmetykiem stopy skarpety. Ciepło bowiem pomaga w uwalnianiu substancji aktywnych. Podsumowując – nie należy ignorować stóp w zabiegach pielęgnacyjnych. Autor