Styl i szyk!

Potrzebny lekarz?

Kobieta u lekarza
Kobieta u lekarza
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Wraz z poprawą warunków życia w Polsce rosną też wymagania Polaków. Widać to również w sytuacjach innych od zakupów porządniejszych jakościowo produktów lub przykładaniu większej uwagi do jakości usług. Oczekujemy także lepszego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym w szczególności opiekę zdrowotną. Jednak skąd wziąć obszerniejsze informacje i do czego porównać nasze wrażenia?

Na ocenę jakości usługi ma wpływ kilka czynników, z których część jest zdecydowanie subiektywna. Każdy trochę w inny sposób postrzega zachowanie innej osoby, posiada inne wymagania odnośnie efektów czy przebiegu leczenia. Różnice w interpretacji jakości usługi jaką jest leczenie powodują, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Przydatne są poddające się obiektywnej ocenie elementy jak wykształcenie lekarza czy skuteczność w orzekaniu rodzaju dolegliwości i dobieraniu terapii. Idealne byłoby zdobycie tak wyników oceny obiektywnej jak i poszczególnych opinii pacjentów, ale gdzie je zdobyć?.

Kilka lat temu najważniejszym źródłem wiadomości na temat poziomu opieki zdrowotnej w danym miejscu byli znajomi. Łatwo było zdobyć komentarz na przykład od koleżanki z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci psycholog z Warszawy jest najlepszym miastem, w którym powinno się go szukać!”.

Zaintrygował Cię nasz opis? Jeśli tak, to świetnie – dalsze wiadomości odkryjesz w następnym bardzo zajmującym artykule.

Niestety tego typu opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze nierzadko okazywały się bardzo zróżnicowane.

Problem ten zmniejszył się, kiedy w naszym poszukiwaniu najlepszych ofert zwróciliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ ginekolog Warszawa” i momentalnie dostawaliśmy ogromne ilości odpowiadających treści. Tu też pojawił się istotny problem – nadmiar informacji. Sprawdzenie kolejnych stron z pojedynczymi opiniami wymagałoby mnóstwa czasu i byłoby raczej trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” z czasem stworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” możemy znaleźć jeden z takich rankingów, które w przejrzystej formie prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich prywatne opinie na temat danego lekarza. W tych najpraktyczniejszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale też za określone elementy składające się na wizytę lub przebieg leczenia. Opcja wyszukiwania na przykład zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest także wyjątkowo wygodna.

Mamy więc już świadomość skąd czerpać informacje na temat rzeczywistej jakości potrzebnych nam usług (bo przecież analogiczne rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie motywująco na poprawę jakości innych ofert.

Dodatkowe informacje i przykład opisanych rankingów dostępny na przykład na stronie .