Styl i szyk!

Jak rozpocząć swoją przygodę z siłownią czyli kilka ważnych informacji dla początkujących miłośników tego sportu?

kobieta
Wielu ludziom zaczynającym przygodę z siłownią wydaje się, że wszystko będzie tam sprowadzone do machania ciężarkami czy sztangielkami, a muskuły same będą rosnąć w szybkim tempie. Rzecz jasna jeśli ktoś będzie traktował takie ćwiczenia bez większych ambicji, to być może na tym skończy. Oczywiście jeżeli się nie nabawi jakiejś nieprzyjemnej kontuzji, co wbrew pozorom wcale nie trudne nie będzie.

Osoby zaczynające ćwiczyć często zapominają o odpowiedniej rozgrzewce, nie zwracają uwagi na technikę poszczególnych ćwiczeń czy za bardzo szarżują, a później pojawiają się u nich najróżniejsze urazy. Dlatego też udając się na siłownię należy odpowiednio przygotować plan treningów i go konsekwentnie przestrzegać – czytaj o krótkim treningu. Ma to znaczenie z dwóch powodów. Przede wszystkim będzie on dostosowany do możliwości ćwiczącej osoby, poziomu jej wytrzymałości i siły, przez co zredukuje się możliwość kontuzji. Oprócz tego odpowiednie zaplanowanie ćwiczeń w zależności od oczekiwań sprawi, że znacznie szybciej pojawią się duże postępy.
centymetr
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Plany treningów niekiedy mocno się różnią od siebie obciążeniami i ilościami powtórzeń, nawet jeżeli stosuje się w nich te same ćwiczenia. Zupełnie inaczej ma bowiem ćwiczyć osoba planująca zwiększyć siłę, chcąca zbudować więcej masy czy taka, której jest potrzebna redukcja tkanki tłuszczowej – . W pierwszych dwóch przypadkach wykorzystuje się mniejsze ilości powtórzeń i większe ciężary, i takie połączenie szybko powinno dać widoczne efekty. Z kolei podczas walki z kilogramami stawia się bardziej na dłuższe serie ćwiczeń, lecz z mniejszym obciążeniem, przez co nawet krótki trening w takiej postaci dużo może dać.

Plany treningowe powinny być ustalane na okres kilku tygodni, a potem należy je dostosować do nowych możliwości ćwiczącego. W wielu przypadkach będą wręcz potrzebne pewne zmiany, ponieważ po dłuższym czasie ćwiczenia mięśnie się przyzwyczajają do nich i treningi stają się mniej efektywne. Jeśli będzie taka możliwość, to powinno się skorzystać podczas układania planu z pomocy doświadczonego instruktora, który dopasuje najskuteczniejszy zestaw ćwiczeń.